Zachęcamy do świadomego żywienia psa

Wartościowa, dobrze i zdrowo zbilansowana karma to najlepsza profilaktyka wielu chorób.
O jakości karmy nie decyduje marka producenta, ani tym bardziej ładne opakowanie.

Mamy na rynku coraz więcej firm oferujących karmy dla zwierząt i jednocześnie coraz więcej schorzeń zwierząt na tle pokarmowym, chorób skóry, stawów, brzydkiej sierści. O jakości karmy nie decyduje marka producenta, o wartości karmy decyduje lista składników oraz dobry stosunek jakości do ceny. Rynek karm jest olbrzymi,a ich wybór przyprawia o zawrót głowy. W reklamę inwestuje się olbrzymie środki. Dobry marketing służy głównie dobrej sprzedaży i niekoniecznie musi iść w parze z jakością karmy.

Właściciel psa musi dokonać wyboru sam, i najlepiej aby był to wybór świadomy, podyktowany potrzebami psa i jakością składników karmy. Tak jak nie da się porównać wysokiej klasy mercedesa z wysokiej klasy fiatem, tak i porównanie karm musi odbywać się przy pewnych założeniach. Dobrze przyłożyć właściwą miarę i znaleźć karmę w interesującym nas przedziale jakościowym i cenowym. Jeśli przyjąć kryterium ceny, to na rynku można wyróżnić kilka grup karm:

  • karmy o najniższej cenie, gdzie za 12-15 kg worek płacimy 80-120zł;
  • karmy średniej jakości o niskiej cenie – 140-160zł;
  • karmy średniej jakości o cenie wyższej niż 180zł;
  • karmy najwyższej jakości powyżej 250zł, do nawet 500zł za 15 kg worek.

Aby dobrze wybrać karmę w interesującym nas przedziale, trzeba przeanalizować jej skład i znaleźć wyważony stosunek jakości do ceny, pamiętając przy tym, że nie każda karma za 200zł będzie karmą wysokiej jakości.

Ogólnie nad przestrzeganiem przepisów w zakresie Bezpieczeństwa Żywności i Pasz czuwa rynku polskim i europejskim FEDIAF ( Europejskie Stowarzyszenie Jakości Karm), na rynku amerykańskim AAFCO (Amerykańskie Stowarzyszenie Kontroli Karm).